نرخ کورس تاکسی در شیراز به ۷ هزار تومان رسید
نرخ کورس تاکسی در شیراز به ۷ هزار تومان رسید
نرخ کرایه انواع تاکسی اعم از گردشی، فرودگاه، بی سیم، ترمینال‌های مسافربری، راه آهن و شرکت‌های حمل و نقل در تاکسی‌های گردشی هر کورس ۷۰ هزار ریال مصوب شد.

به گزارش سرویس اجتماعی خط فارس :یکصد و چهل و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز عصر امروز با حضور ۱۳ عضو شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد و در این جلسه سه نطق قرائت شد و ۲۳ دستور کار بررسی و به تصویب رسید.

در این جلسه نامه فرمانداری شهرستان شیراز در خصوص الزام انجام مطالعات اثرسنجی ترافیکی قبل از صدور پروانه ساختمانی کاربری‌های ترافیک‌زا، ارسالی از کمیسیون حمل و نقل و ترافیک و عمران شورا بررسی و به تصویب رسید و بر اساس ماده واحده این طرح، شهرداری شیراز مکلف شد به منظور بررسی پیامدهای ترافیکی اجرای طرح‌های شهری و ساخت و سازها، هرگونه صدور مجوز یا پروانه عملیات ساختمانی برای انواع ساختمان‌ها و کاربری‌های مهم و مؤثر در حمل و نقل و ترافیک اعم از خصوصی، عمومی یا دولتی، هر گونه الحاق به محدوده‌های شهری، تغییر کاربری اراضی، طرح‌های ویژه و همچنین طرح‌های توسعه موضعی و موضوعی که منجر به طرح در کمیسیون ماده پنج و یا کارگروه امور زیر بنایی می‌شوند را منوط به ارائه مطالعات اثرسنجی ترافیکی ناشی از احداث ساختمان و اخذ تاییدیه از کمیته فنی پیش بینی شده طبق دستورالعمل پیوست ممهور به مهر شورا اقدام کند.

دومین طرح تصویب شده شورای اسلامی شهر شیراز لایحه دوفوریتی شهرداری شیراز در خصوص تامین بودجه برای طرح شوق زندگی بود که بر اساس ماده واحده این طرح به شهرداری شیراز اجازه داده می‌شود در اجرای طرح شوق زندگی نسبت به تکمیل تجهیزات فرهنگسرای عرفان به مبلغ ۲۰ میلیارد ریال اقدام کند.

لایحه دوفوریتی شهرداری شیراز در خصوص اجازه واگذاری بدون تشریفات مناقصه جهت احداث تونل ملل از طریق بزرگراه شهید سلیمانی به کمربندی اکبرآباد، از دیگر طرح‌های تصویب شده بود.

در ادامه همچنین لایحه یک فوریتی شهرداری شیراز، در خصوص پرداخت مبلغ ۳ میلیارد و۳۰۰ میلیون ریال جهت قدردانی و تجلیل از کارکنان دستگاه‌های ذیربط در انجام وظایف شهرداری، به تصویب رسید و بر اساس ماده واحده این لایحه به شهرداری شیراز اجازه داده شد در راستای همکاری قابل توجه و دستگاه‌های ذیربط با شهرداری مبنی بر رفع سد معابر عمومی، جمع‌آوری دام و کشتار غیرمجاز، جمع‌آوری تبلیغات غیرمجاز و پیشگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز، مبلغ پنج میلیارد ریال به اشخاص مرتبط پرداخت کند.

دستور کار دیگر در خصوص همکاری با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جهت برگزاری اردوی راهیان نور، ارسالی از کمیسیون‌های فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل بیت (ع) و برنامه، بودجه، امور حقوقی و املاک شورا بود که به تصویب رسید و بر اساس ماده واحده این طرح به شهرداری شیراز اجازه داده می‌شود در قالب تامین بخشی از هزینه‌های اعزام بزرگ اردوی راهیان نور به مبلغ ۶۰ میلیارد ریال جهت اعزام ۵۰۰۰ نفر اقدام کند.

افزایش نرخ کرایه جابجایی مسافر در شبکه حمل و نقل مسافر شامل انواع تاکسی شهر شیراز در سال ۱۴۰۳، دیگر طرح تصویب شده در یکصد و چهل و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز بود که بر اساس ماده واحده این مصوبه نرخ کرایه انواع تاکسی اعم از گردشی، فرودگاه، بی سیم، ترمینال‌های مسافربری، راه آهن و شرکت‌های حمل و نقل در تاکسی‌های گردشی هر کورس ۷۰ هزار ریال، سامانه حمل و نقل ویژه معلولین به ازای هر سفر نفر ۲۰۰ هزار ریال، فرودگاه و راه آهن ورودی ۴۱۷ هزار و ۵۰۸ ریال به ازای هر کیلومتر پیمایش ۵۲ هزار و ۵۶۷ ریال و به ازای هر دقیقه توقف ۱۸ هزار و ۲۰۰ ریال و تاکسی‌های بی سیم و بخش خصوصی، ترمینال، شرکت‌های حمل و نقل ورودی ۲۴۴ هزار و ۱۳۶ ریال به ازای هر کیلومتر پیمایش ۴۹ هزار و ۴۳۴ ریال و به ازای هر دقیقه توقف ۲۰ هزار و ۳۵۶ ریال تعیین شد.

در تبصره ۲ ماده واحده این مصوبه آمده است؛ نرخ کرایه تاکسی‌های فعال در فرودگاه شیراز، تاکسی بی سیم، ترمینال‌های مسافربری، تاکسی راه آهن و شرکت‌های حمل و نقل از ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه لغایت ۶ صبح مشمول ۲۰ درصد افزایش می‌گردد. همچنین از تاریخ ۰۱/‏۰۱/‏۱۴۰۳‬ این مصوبه لازم الاجرا و کلیه مصوبات مغایر با آن لغو می‌شود.

در ادامه همچنین لایحه یک فوریتی شهرداری شیراز در خصوص بهای خدمات کرایه جابجایی مسافر توسط وسایل نقلیه عمومی تاکسی دربستی گردشگری ویژه ایام نوروز از تاریخ ۲۵/‏۱۲/‏۱۴۰۲‬ لغایت ۲۵/۱/۱۴۰۳ و بها خدمات استفاده از مراکز رفاهی، تفریحی، فرهنگی، خدماتی شهرداری شیراز توسط مسافران، زائران و گردشگران، ارسالی از کمیسیون تلفیق شورا بررسی شد و اصلاحات بعدی آن، به تصویب رسید.

مساعدت به دانش‌آموزان کم‌برخوردار نواحی آموزش و پرورش شیراز به مبلغ ۲۰ میلیارد ریال به جهت ساماندهی و کمک به اقشار آسیب دیده دیگر طرح تصویب شده بود و در تبصره ۱ این طرح شهرداری شیراز مکلف شد؛ نوشت‌افزار را صرفاً از تولیدکنندگان ایرانی فعال در استان فارس خریداری و در اختیار اداره کل آموزش و پرورش استان فارس قرار دهد. همچنین آموزش و پرورش استان مکلف است گزارش توزیع در بین دانش آموزان صرفاً شیرازی را به شهرداری شیراز ارائه کند.

در این جلسه همچنین نرخ کرایه جابجایی مسافر سرویس مدارس شهر شیراز در سال ۱۴۰۳ به شرح ذیل به تصویب رسید: نوع خودرو نرخ ورودی برای هر نفر (ریال) نرخ هر کیلومتر برای هر نفر (ریال) پراید و تیبا و مشابه ۸۸,۳۵۰,۰۰۰ ۴,۵۴۹,۲۵۰، سمند و مشابه ۹۶,۸۵۰,۰۰۰ ۵,۴۷۱,۲۸۰، پژو و مشابه ۹۷,۷۶۶,۴۰۰ ۵,۴۹۹,۳۶۰، ون ۵۵,۵۸۳,۰۰۰ ۲,۹۰۵,۴۷۵ و مینی بوس ۵۸,۵۸۳,۵۰۰ ۱,۲۴۸,۵۲۵ خواهد بود.

خاطر نشان می‌شود، مساعدت به کانون بازنشستگان شهرداری به مبلغ ۳ میلیارد ریال تحت عنوان کمک رفاه بازنشستگان بابت پرداخت کمک هزینه تامین منابع مالی صندوق قرض الحسنه، مساعدت و همکاری شهرداری شیراز در آزادی زندانیان جرایم غیر عمد با اولویت زنان بی‌سرپرست به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال، احداث طرح تفرجگاه بزرگ چنار راهدار شیراز با برنامه زمان بندی مشخص و پیش بینی بودجه لازم، تعیین حداقل نرخ بازده داخلی پروژه‌های سرمایه‌گذاری، الزام شهرداری شیراز به تنظیم قرارداد جدید با بنیاد زائر امام رضا (ع) از دیگر مصوبات یکصد و چهل و هشتمین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز بود.