بررسی ۱۰ دستورکار در شورای شهر شیراز/ کمترین میزان مالیات بر ارزش افزوده توسط شیراز دریافت می شود
بررسی ۱۰ دستورکار در شورای شهر شیراز/ کمترین میزان مالیات بر ارزش افزوده توسط شیراز دریافت می شود
یکصد و شصتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد و ۱۰ دستور کار مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش سرویس اجتماعی خط فارس، یکصد و شصتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز با حضور اعضای شورای اسلامی شهر شیراز به ریاست سید ابراهیم حسینی، محمدحسن اسدی، شهردار و مدیران شهری برگزار شد.

در این جلسه دو نطق، توسط آقایان علیرضا اسکندری و محمدرضا هاجری قرائت شد.

سید ابراهیم حسینی رئیس شورای اسلامی شهر شیراز ضمن تسلیت به مناسبت آغاز محرم الحرام و ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع)، از حماسه حضور چشمگیر مردم انقلابی که به ندای رهبر لبیک گفته و در انتخابات دومین دور از انتخابات ریاست جمهوری حماسه آفریدند، تشکر و قدردانی کرد.

وی به نمایندگی از دیگر اعضای شورای شهر شیراز ضمن تبریک به جناب آقای مسعود پزشکیان، منتخب ملت بزرگ ایران و آرزوی موفقیت روزافزون برای ایشان در مسیر خدمتگزاری به مردم عنوان کرد: اعضای شورای اسلامی شهر شیراز برای همکاری و تعامل با دولت چهاردهم آمادگی خود را برای پیشبرد اهداف دولت جدید و خدمتگراری به مردم اعلام می‌دارد.

رئیس پارلمان شهری شیراز اظهار امیدواری کرد: با آغاز دولت چهاردهم فصل جدیدی از تعامل و همدلی در کشور برای ساختن ایرانی قوی و آباد آغاز شود و بیش از پیش شاهد پیشرفت، آبادانی کشور و عزت و اعتلای ایران اسلامی باشیم.

 شیراز به شهر پایدار اقتصادی نزدیک‌تر می‌شود 

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: مدیریت شهری در مسیر درست اقتصادی با ظرفیت سرمایه گذاری قرار گرفته و گام به گام به شهر پایدار اقتصادی نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود.

علیرضا اسکندری در نطق پیش از دستور با قدردانی و تشکر از مردم نجیب، آگاه و صبور که در پای صندوق‌های رای انتخابات ریاست جمهوری حضور یافتند، اظهار کرد: مردم با حضور خود نشان دادند نسبت به سرنوشت خود بی تفاوت نبوده و نیستند، حتی آن‌هایی که با عدم حضور در پای صندوق‌های رای، پیام خود را به رئیس جمهور منتخب رساندند.

وی افزود: به فرمایش مقام معظم رهبری، آنچه مسلم است این است که اگر کسی تصور کند این عده‌ای که رای ندادند با نظام مخالف اند سخت در اشتباهند و کسانی که اهل سیاستند، اهل نگاه جامعه شناسانه به مسائل هستند، بایستی علل این موضوع را بررسی کنند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز تصریح کرد: توجه جدی به بهبود شرایط اقتصادی و معیشت مردم از مهمترین درخواست‌هایی است که به عنوان نماینده مردم در پارلمان شهری از کلیددار پاستور انتظار داریم.

اسکندری در بخش دیگری از سخنان خود به حوزه سرمایه گذاری اشاره و خاطر نشان کرد: مدیریت شهری در مسیر درست اقتصادی با ظرفیت سرمایه گذاری قرار گرفته و گام به گام به شهر پایدار اقتصادی نزدیک و نزدیک‌تر می‌شویم و در آینده‌ای نه چندان دور معضلی به نام کمبود منابع مالی نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: این مهم با سیاست گذاری درست کمیسیون اقتصاد و همراهی مجموعه شهرداری رقم خورده و انتظارات ما را در این زمینه بیش از پیش کرده است.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز اضافه کرد: اکنون با افتخار می‌توان اعلام کرد با اجرای پروژه‌هایی نظیر تله کابین و آکواریوم، پذیرای سرمایه گذار با منابع خارجی هستیم.

اسکندری با اشاره به اینکه امکاناتی که در کنار پاسخگویی به یک مطالبه و آرزوی دیرینه شهروندان، زمینه ساز اعتماد مردم از عملکرد مسئولان در بهبود شرایط است، اظهار کرد: تبدیل شدن شیراز به برند جهانی در زمینه سرمایه گذاری نیز از جمله اتفاق‌های مبارکی است که در همایش بین المللی سرمایه گذاری در مهرماه امسال رقم خواهد خورد.

وی افزود: هرچند کاستی‌ها و نواقصی در این مسیر سخت وجود دارد؛ اما تحقق این امر بر اراده محکم استوار است که بدان ایمان داریم؛ لذا انتظار کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری و شورای ششم از مجموعه شهرداری این است که با توان مدیریت فعلی، شاهد به ثمر نشستن تکالیف سرمایه گذاری باشیم و انتظاری که امکان تحقق آن و خلق درآمد‌های پایدار، با ظرفیت موجود و نیرو‌های زبده شهرداری امکان پذیر است.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز تصریح کرد: اول به خودم و سپس به همکاران عزیزم در شورا یادآور می‌شوم فرصت‌ها مثل ابر بهار در گذرند و پس از گذشت سه سال از دوره ششم شورا، خدمت به مردم جز در سایه همدلی و وفاق میسر نخواهد شد. چرا که این مردم شایسته بهترین‌ها هستند.

در انتخابات مدیران ارشد، فارسی بودن آنها می‌بایست مورد توجه قرار گیرد

محمدرضا هاجری، عضو شورای اسلامی شهر شیراز در نطق پیش از دستور در صحن شورا ضمن تسلیت به مناسبت آغاز دهه محرم و شهادت آقا و سالار شهدا و هفتاد و دو تن از همراهنشان اظهار داشت: محرم و صفر یادآور ظلم ستیزی و عدالت خواهی شیعه و حماسه، عرفان مکتب حسینی، خالق رشادت دوران دفاع مقدس، مدافعان حرم و امنیت، نشانه تأسی و تمسک به این مکتب حیاتبخش می‌باشد.

رئیس کمیسیون فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل بیت علیهم السلام بیان کرد: محرم و اربعین در جهان تبدیل به نماد غیرت و مقاومت شده و روز به روز بر رهروانش افزوده می‌شود.

وی گفت: شورا و شهرداری در راستای فضاسازی محرمی شهر و حمایت از ۷۰۰ موکب و هیئت در محلات، جلودار ترویج فرهنگ حسینی در شهر مقدس شیراز می‌باشد.

هاجری گفت: محرم و اربعین در جهان تبدیل به نماد غیرت و مقاومت شده و روز به روز بر رهروانش افزوده می‌شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل بیت علیهم السلام: شورا و شهرداری در راستای فضاسازی محرمی شهر و حمایت از ۷۰۰ موکب و هیئت در محلات، جلودار ترویج فرهنگ حسینی در شهر مقدس شیراز می‌باشد.

وی ضمن تأکید بر نقش سازمان فرهنگی و امور اجتماعی، اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل به همراه زیر مجموعه و معاونت محیط زیست و خدمات شهری در پر رنگ کردن ایام پر فیض محرم، به صورت ویژه تقدیر و تشکر نموده که با همت جهادی خود شهر را تماماً محرمی نموده، ترک فعل‌های بسیاری را جبران، تا عاشقان حسینی بتوانند از فرصت محرم درراستای بصیرت و عبرت، تقویت روحیه ظلم ستیزی و عدالت خواهی بهره ببرند.

این عضو شورای اعلام کرد: حماسه مردمی انتخابات با حضور بیش از ۵۰ میلیون نفر در دو نوبت، نشان داد مردم دلبسته نظام جمهوری اسلامی هستند و حاضر به ترک صحنه نیستند و دشمنان عنود و لجوج را شاد نمایند.

هاجری ضمن تبریک به منتخب مردم، جناب دکتر پزشکیان گفت: احترام به رأی مردم، شورا و شهرداری گرچه مستقل است و نماینده مردم، در راستای حمایت از دولت جدید و کمک به رفع مشکلات مردم، بویژه محرومیت زدایی و تاباندن نور امید در دل‌های مردم شریف در میانه میدان خدمت بوده و خواهد بود.

وی بیان کرد: فارس و شیراز نیاز به ثبات مدیریت و مدیریت واحد شهری دارد که لازم است در تمامی تصمیمات لحاظ گردد، ظرفیت انسانی فارس توان مدیریت‌های کشوری را دارد.

هاجری اظهار کرد: در انتخابات مدیران ارشد، فارسی بودن آنها می‌بایست مورد توجه قرار گیرد تا همچنان در قله بدرخشد و مبادا بازی‌های سیاسی، مدیریت‌های کارآمد را متزلزل نماید، که ضرر آن متوجه منافع، امنیت و مصلحت شهروندان می‌شود.

شیراز در میان کلان شهر‌های هم تراز کمترین میزان مالیات بر ارزش افزوده را دریافت می‌کند

شهردار شیراز گفت: شهر شیراز در میان کلیه کلان شهر‌های هم تراز جمعیتی و موارد دیگر کمترین میزان مالیات بر ارزش افزوده را دریافت می‌کند؛ اما باید تلاش شود تا پایه مالیاتی افزایش یابد.

محمد حسن اسدی اظهار کرد: در سال گذشته میزان مالیات بر ارزش افزوده و آلایندگی و سایر مبالغ پرداخت شده به شهرداری شیراز به مبلغ هزار و ۷۰ میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر میزان مالیات بر ارزش افزوده از ۹ به ۱۰ درصد رسیده است در صورتی که سهم شهرداری‌ها کمتر شده است، افزود: شهر شیراز در میان کلیه کلان شهر‌های هم تراز جمعیتی و موارد دیگر کمترین میزان مالیات بر ارزش را دریافت می‌کند، اما باید تلاش شود تا پایه مالیاتی افزایش یابد.

شهردار شیراز تصریح کرد: مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شده به شهرداری شیراز در سال گذشته معادل ساخت و عملیات اجرایی یک دوم پروژه زیر گذر گویم، ۳۵۰ متر احداث مترو (کمتر از ۱ کیلومتر) و یا خرید ۸۵ دستگاه اتوبوس دیزل و ۵۰ دستگاه برقی است که این میزان در مقایسه با هزینه‌هایی که بر عهده شهرداری بوده، بسیار ناچیز است.

اسدی خاطر نشان کرد: مبلغ هزار و ۷۰ میلیارد تومان نسبت به بودجه ۲۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی شهرداری شیراز در سال گذشته معادل ۴ درصد بودجه تعیین شده از سوی شورای اسلامی شهر شیراز برای مجموعه مدیریت شهری است.

 دستگاه‌های اجرایی در ارائه اطلاعات مالیاتی جزیره‌ای عمل می‌کنند

در ادامه همچنین محمدرضا محمدابراهیمی مدیر کل امور مالیاتی استان فارس، ضمن تقدیر از شهرداری شیراز برای همکاری با امور مالیاتی، اظهار کرد: درآمد‌های مالیاتی استان از محل مالیات، مصارف بودجه‌ای استان تامین می‌شود و ۹۷ درصد منابع مالیاتی استان را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه پرداخت حقوق بخش عمده‌ای از مصارف را تشکیل می‌دهد، افزود: در سال گذشته ۱۴ هزار میلیارد و ۳۰۰ میلون تومان وصول مالیات داشته ایم که نسبت به سال گذشته رشد ۴۴ درصدی داشته است.

مدیر کل امور مالیاتی استان فارس تصریح کرد: در سال گذشته بالغ بر ۲ هزار و ۹۹۲ میلیارد تومان از محل مبالغ وصولی استان میان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها توزیع شد که از این میزان ۲ هزار و ۹۱ میلیارد تومان میان شهرداری‌های استان توزیع شد و مبلغ ۷۷۹ میلیارد تومان به دهیاری‌ها و ۳۴ میلیارد تومان به فرمانداری‌ها برای مواردی که در دهیاری‌ها وجود ندارد و ۸۹ میلیون به اداره کل امور عشایر پرداخت شد.

محمد ابراهیمی ادامه داد: در خصوص عوارض نسبت به سال گذشته رشد ۷۳ درصدی داشته ایم و در خصوص فرار مالیاتی ۳۲ هزار میلیارد ریال درآمد مالیاتی که سازمان‌ها پرداخت نکردند را شاهد بودیم که ۶۷۰ میلیارد تومان از این محل وصول شده است.

وی اضافه کرد: در حوزه مالیات اشخاص حقیقی ۳۶۰ هزار پرونده مودی مالیاتی داشتیم که از این میزان ۲۵۰ هزار مورد از مزایای تبصره ۱۰۰ استفاده داشتند و از این تعداد ۱۲۰ هزار نفر مالیات آن‌ها صفر شد.

مدیر کل امور مالیاتی استان فارس خاطر نشان کرد: بیشتر مودیان زیر ۲۵ میلیون تومان مالیات در بخش مشاغل دارند و بر اساس اطلاعات به دست آمده در سال گذشته تعداد ۱۷۷ هزار شخصیت حقیقی فعال اقتصادی که پرونده مالیاتی نداشتند، شناسایی شدند.

محمدابراهیمی با اشاره به اینکه ۶ هزار و ۸۰۰ نفر شخصیت حقوقی شناسایی شدند، افزود: مجموع پرونده‌های حقیقی شناسایی شده اداره کل امور مالیاتی استان ۶۷۰ هزار مورد و اشخاص حقوقی ۴۲ هزار مورد است.

وی تاکید کرد: بانک‌های اطلاعاتی استان بسیار ضعیف است و تبادل اطلاعات میان دستگاه‌ها با مشکل صورت می‌گیرد و هر دستگاهی به صورت جزیره‌ای عمل می‌کند.

مدیر کل امور مالیاتی استان فارس تصریح کرد: بر اساس آمار صورت گرفته از هر صنف، بیشترین صنفی که بیشترین مالیات را پرداخت می‌کنند پزشکان هستند که میانگین سرانه هر پزشک در سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۳۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده است.

به گزارش تسنیم در ادامه یکصد و شصتمین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز ۱۱ دستور کار توسط ۱۳ عضو شورا در قالب ۵ لایحه دوفوریتی، ۳ نامه فرمانداری، ۱ لایحه یک فوریتی، و ۱ طرح کمیسیون به بحث و تبادل نظر گذاشته شد و در نهایت ۳ مصوبه به تصویب رسید.

در این جلسه ابتدا طرح دوفوریتی جمعی از اعضای محترم شورا، درخصوص حمایت از همیاران ترافیک هیأت‌های مذهبی شیراز با حضور اعضای شورا بررسی و به تصویب رسید.

بر اساس ماده واحده این طرح، معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری شیراز مکلف است با رعایت آیین نامه مالی و معاملات شهرداری، ضمن خرید از محل ردیف اعتباری ۳۰۲۱۲۰۱ بودجه سال ۱۴۰۳ شهرداری، به ازای هر هیأت مذهبی واقع در شهر شیراز که اسناد هیأت به تأیید شورای هیأت مذهبی استان رسیده برای اقلام به شرح پنج عدد جلیقه (کاور) ایمنی زرد رنگ ۴ خط شبرنگ فسفری، دو عدد تابلو ایست دستی چراغ دار، دو عدد باتوم دستی چراغ دار (LED) تهیه و تحویل نماینده رسمی ایشان نماید.

در ادامه طرح دوفوریتی جمعی از اعضای محترم شورا، درخصوص دو اساسنامه «اساسنامه سازمان فرهنگی» و «اساسنامه مؤسسه فرهنگی شهرداری» با حضور ۱۳ نفر اعضای شورا بررسی و به تصویب رسید.

بر اساس ماده واحده این طرح دو اساسنامه «اساسنامه سازمان فرهنگی» و «اساسنامه مؤسسه فرهنگی شهرداری» ممهور به مهر شورا به تصویب رسید.

در ادامه این جلسه لایحه دوفوریتی شهرداری شیراز، درخصوص پرداخت کمک هزینه رفاهی کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی شهرداری شیراز بررسی و به تصویب رسید.

بر اساس ماده واحده این طرح به شهرداری شیراز اجازه داده می‌شود برابر مجوز شماره ص ۱۴۰۳‏/۴۰۸۳‏/۴۲‏/۵۶ مورخ ۰۵‏/۰۲‏/۱۴۰۳ دفتر امور شهری و شورا‌های استانداری فارس در صورت وجود منابع مالی و امکان تخصیص اعتبار نسبت به پرداخت مبلغ ۲۵ میلیون ریال (معادل دومیلیون و پانصد هزار تومان) به صورت ماهیانه به عنوان کمک هزینه رفاهی به کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی از ردیف اعتباری سایر کمک‌های رفاهی با شماره ۱۶۰۲۹۰ از بودجه سال ۱۴۰۳ از ابتدای سال جاری تا ۳۰/۱۰/۱۴۰۳ اقدام کند