کدام دستگاه‌ها در افتتاحیه های پیش رو غایب هستند + جدول پروژه‌ها
کدام دستگاه‌ها در افتتاحیه های پیش رو غایب هستند + جدول پروژه‌ها
تنها چند روز تا ورود هیئت دولت به فارس باقی مانده است، طبق اعلام استانداری فارس در این سفر ۴۳ پروژه به بهره برداری می رسد. بررسی این طرح‌ها نشان می دهد که گرچه با توجه به بودجه عمرانی استان، پروژه های ارائه شده قابل قبول است اما جای خالی برخی مصوبات سفر نخست و دستگاه‌های اجرایی و متولی امری نیست که به چشم نیاید.

به گزارش سرویس اجتماعی خط فارس،  طبق اعلام استانداری فارس در سفر آتی هیئت دولت به استان فارس ۴۲ طرح جمعا به ارزش ۷۰ هزار میلیارد تومان افتتاح خواهد شد. سازمان صمت استان فارس ۱۴ طرح راه و شهرسازی فارس ۸ طرح، جهادکشاورزی استان ۷ طرح، شهرداری شیراز ۴ طرح، آب منطقه‌ای و دو دانشگاه های علوم پزشکی شیراز و فسا هر کدام ۲طرح، دانشگاه شیراز، ورزش و جوانان، توزیع استان، آبفا فارس و همچنین وزارت نفت هر کدام یک طرح برای افتتاح ارائه کرده اند که از این تعداد ۹ پروژه از مصوبات سفر نخست است که اکنون افتتاح می شود.

ابر پروژه‌ها

بزرگترین طرح این سفر که به دست رییس جمهور افتتاح خواهد شد، آزادراه شیراز _ اصفهان است که پس از گذراندن چالش ها و اما و اگر های بسیار سرانجام با تایید معاون اجرایی رئیس جمهور در صدر افتتاحیه ها قرار گرفت. آزاد راه شیراز_ اصفهان طولانی ترین خط آزادراهی کشور است که پس از ۱۲ سال به بهره برداری می رسد و تا سال‌ها کشور پروژه جاده ای با این وسعت و عظمت نخواهد داشت.

آیت الله رییسی همچنین خط دوم آبرسانی به شیراز و بیمارستان شهرستان رستم را نیز شخصا افتتاح می نماید. ۴۰ طرح دیگر با حضور وزرا و معاونین مربوطه به بهره برداری خواهند رسید.

بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی امام حسین علیه السلام شهرستان فسا به مساحت ۱۵ هزار و ۹۲۰ مترمربع دیگر پروژه عظیمی است که در این سفر به بهره‌برداری می‌رسد. برای این پروژه تاکنون مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان به ارزش روز هزینه شده و مبلغ ۱۲۰میلیارد تومان جهت اتمام طرح نیاز است.

جای خالی دستگاه ها و مصوبات سفر قبل

نکته قابل توجه در طرحهای قابل افتتاح حضور معدود چند دستگاه و غیبت پررنگ و ملموس بسیاری از ارگان های دارای مسیولیت است.

در کشور ۱۹ وزارتخانه و ۴ معاونت با مسئولیت اجرایی در استان ها وجود دارد که زیر مجموعه آن بیش از ۶۰ سازمان یا اداره در هر استان فعال است. با این وجود در طرح های ارائه شده برای افتتاح در سفر رییس جمهور تنها نام ۱۱ دستگاه به چشم می‌خورد. از جمله این دستگاه ها شهرداری شیراز است که چهار طرح خدماتی رفاهی ارائه کرده است. با در نظر گرفتن این موضوع که شهرداری با پول مردم شهر اداره میشود و دستگاه دولتی نیست، نمی تواند بار عدم حضور سایر دستگاه ها را بر آن تحمیل کرد. هر یک از ارگان ها حتی اگر یک طرح از مجموع طرح های مصوب شده در سفر نخست را محقق کرده و برای افتتاح عرضه می کرد حتی در سطح معاون وزیر، اکنون حضور همه جانبه بیشتری در عرصه سازندگی کشور به چشم می آمد.

با وجود اینکه فارس قطب گردشگری کشور است و ما باید شاهد غوغای طرح های گردشگری و میراث فرهنگی باشیم، دست سازمان گردشگری استان فارس نه تنها خالی است بلکه مصوبات سفر قبل را نیز به نتیجه نرسانده است.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بر جشنواره ها متمرکز شده و جدای از آن هیچ طرح نه عمرانی، که حتی فرهنگی نیز ندارد. این اداره یک ماموریت داشت و آن هم تالار مرکزی استان است که بی نتیجه باقی مانده و تنها به بازدید های مقامات کشوری از آن کفایت کرده است.

شرکت شهرک های صنعتی همچنان طرحی حتی در سطح معاون وزیر ندارد

۸ طرح راه و شهرسازی استان، عموما جاده هایی است که چند کیلومتر از آن قرار بر افتتاح است و در این میان هیچ خبری از افتتاح اصلی ترین و مهمترین قول دولت، یعنی مسکن نیست و شگفت اینکه این دستگاه قصد دارد در سفر رییس جمهور در حالی که همگان منتظر افتتاح منازل مسکونی اند، تازه کلنگ چند سایت احداث خانه را بر زمین بزند.

بیش از ده هزار واحد مسکونی که در سفر آتی هیئت دولت به وسیله مهرداد بذرپاش، وزیر مسکن، راه و شهرسازی افتتاح خواهد شد و در آخرین روزهای به فهرست پروژه ها راه یافت، محصول تلاش های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان فارس و در بخش روستایی یا شهرهای کم جمعیت است نه حاصل کار اداره کل راه و شهرسازی استان، این سفر از افتتاح مسکن شهری تقریبا خالی است.

در طرح های برخی دستگاه های حاضر از جمله صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی نیز هیچ نشانی از مصوبات سفر قبل دیده نمی شود. جهاد کشاورزی استان فارس در سفر نخست موظف به انجام ۶ مصوبه شد که دو مصوبه ۲۵ درصد و یک مصوبه را ۸ درصد عملیاتی کرده است. البته این سازمان سایر مصوبات را به ۶۵، ۸۵ و ۱۰۰ درصد رسانده است.

سازمان صمت استان که با ۱۴ پروژه در محور افتتاحیه هاست، هیچکدام از پروژه هایش به مصوبات سفر اول بر نمی گردد. کارخانه آزمایش دو سال قبل به تازگی از بند مزایده رهیده بود و اکنون در نوبت مزایده قرار دارد. قند ممسنی به طور موقت به دولت برگشته اما همچنان منتظر رسیدن شکر خام است.

طرح های آماده افتتاح

۴۳ طرح قابل افتتاح به استناد داده های ارائه شده توسط استانداری فارس به تفکیک دستگاه متولی به این شرح است.

دستگاه متولی اداره کل راه و شهرسازی:

آزاد راه شیراز – اصفهان

آزاد راه شیراز – اصفهان مهمترین طرحی است که در این سفر افتتاح خواهد شد. این مسیر در قالب ۷ قطعه به طول ۲۲۴ کیلومتر، طبق اعلام استانداری فارس ۹۵% پیشرفت فیزیکی دارد و در راستای تکمیل کریدور آزاد راهی جنوب کشور و سفر امن در حال تکمیل است و تاکنون مبلغ ۲۵ هزار میلیارد تومان به ارزش روز هزینه داشته است. کلنگ زنی این پروژه به سال ۸۹ برمیگردد و قرار است به وسیله شخص رییس جمهور افتتاح شود.

قسمتی از پروژه بزرگراه جهرم – لار

این طرح تحت عنوان «تکمیل ۵۰ کیلومتر از محور جهرم – لار» سی و سومین مصوبه از مصوبات سفر نخست رییس جمهور به فارس است. طبق اعلام استانداری فارس صد در صد مصوبه اجرا شده است. با این وجود طول مسیر قابل بهره برداری پروژه ۱۴ کیلومتر خواهد بود و مبلغ ۴۲۰ میلیارد تومان به ارزش روز هزینه شده است. این طرح در سال ۱۳۹۹ شروع و در سال ۱۴۰۲ به اتمام رسیده است.

بهسازی راه اصلی علامرودشت-احشام

متولی اجرای این پروژه راه و شهرسازی لارستان است.

طول مسیر ۳۷ کیلومتر بوده که ۱۰ کیلومتر آن با اعتبار هزینه شده مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان به ارزش روز آماده افتتاح است. این طرح در سال ۱۴۰۰ شروع و در سال ۱۴۰۲ به اتمام می رسد.

بهسازی، روکش آسفالت، لکه گیری و درزگیری محورهای شریانی و غیر شریانی

این طرح که اجرای آن بر عهده سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان است به طول ۳۱۰۰ کیلومتر در سال ۱۴۰۰ شروع و در سال ۱۴۰۲ به اتمام رسیده است و مبلغ ۱۵۶۰ میلیارد تومان به ارزش روز هزینه شده است.

احداث ، بهسازی و آسفالت راههای روستایی استان

رسیدگی به راههای روستایی از درخواست های سفر نخست بود که اکنون در ذیل طرح های راهداری و حمل و نقل جاده ای قرار دارد.
۱۲۰ کیلومتر با اعتبار هزینه شده ۴۸۰ میلیارد تومان احداث شده و ۶۵۰ کیلومتر بهسازی و آسفالت با ۱۱۰۰ میلیارد تومان به ارزش روز هزینه شده است. این طرح در سال ۱۴۰۰ شروع و در سال ۱۴۰۲ به اتمام رسیده است.

احداث راه اصلی لار-بستک

از مصوبات سفر نخست رییس جمهور است که ۷۰ درصد انجام شده است. این محور در سال ۱۳۹۶ شروع و در سال ۱۴۰۲ به اتمام میرسد. طول کلی آن ۱۲۰ کیلومتر بوده و ۶۸ کیلومتر آن در حوزه لارستان بوده که ۱۰ کیلومتر آن آماده افتتاح است. مبلغ ۳۲۰ میلیارد تومان به ارزش روز هزینه شده و جهت اتمام کل طرح ۹۸۰ میلیارد تومان نیاز دارد.

قسمتی از بزرگراه فسا – داراب

از مصوبات سفر اول رییس‌جمهور است که گفته می‌شود ۱۰۰ درصد اجرایی شده است. طول مسیر قابل بهره برداری پروژه ۸ کیلومتر بوده و مبلغ ۲۴۰ میلیارد تومان به ارزش روز هزینه شده است. طرح در سال ۱۳۹۹ شروع و در سال ۱۴۰۲ به اتمام رسیده است.

افتتاح ده هزار واحد مسکونی

افتتاح منازل مسکونی شامل ۴۶۴ واحد شهری، ۶۶۵بازآفرینی، ۱۸۵۴خودمالکی و ۷۲۱۷ واحد روستایی است.

طرح دانشگاه شیراز؛ برج فناوری پارک علم و فناوری فارس

این برج از مصوبات صددرصد اجرایی شده سفر سابق است که در سال ۱۳۹۳ شروع و در سال ۱۴۰۲ به پایان میرسد؛ این پروژه با اشتغالزایی ۱۰۰۰ نفر در ۱۰ طبقه شامل ۶۴ واحد اداری جهت استقرار شرکت های دانش بنیان و فناور است.

طرح های دو شرکت آب منطقه ای و آبفا فارس

آبرسانی به شهر قیر

از وظایف آب منطقه ای فارس و از طرح های قدمت دار است که در سفر اول به تصویب رسید و صددرصد مصوبه اجرایی شده است.
این طرح در سال ۱۳۸۹ با ۱۲ کیلومتر خط لوله فولادی به منظور تامین آب آشامیدنی ۳۶ هزار نفر در افق ۱۴۱۵ آغاز شد و تاکنون مبلغ ۳۲۸ میلیارد تومان به ارزش روز هزینه شده و جهت اتمام طرح نیازمند ۳۵۰ میلیارد تومان می باشد.

خط دوم آبرسانی به شهر شیراز

شانزدهمین مصوبه سفر نخست که اجرای آن بر عهده آب منطقه ای فارس بود که ۹۰ درصد به سرانجام رسیده و همچنان یک کیلومتر از پروژه باقی مانده است.
این خط با طول ۷۸ کیلومتر خط انتقال در سال ۱۳۹۰ شروع و در سال ۱۴۰۲ به اتمام میرسد، اعتبار مورد نیاز جهت اتمام طرح ۶۵۰ میلیارد تومان می باشد همچنین مبلغ ۶۰۰۰ میلیارد تومان تاکنون به ارزش روز هزینه شده است.

تصفیه خانه فاضلاب آباده

یکی از ۶ شهرستان ذکر شده در مصوبه «تکمیل فاضلاب ۶ شهرستان استان» سفر قبل است. این طرح شامل اجرای ۱۱۳ کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب و مدول اول تصفیه خانه می باشد که از سال ۱۳۹۹ شروع شده و فاز اول آن در سال ۱۴۰۲ آماده بهره برداری است.

طرح های دانشگاه علوم پزشکی

بیمارستان فسا

بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی امام حسین(ع) فسا از ابر پروژه های قابل افتتاح در سفر آتی است و تجهیز آن یکی از مصوبات سفر قبل بوده است.
این طرح در سال ۱۳۹۰ شروع و در سال ۱۴۰۲ آماده افتتاح است. گفته می شود تاکنون مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان به ارزش روز هزینه شده و مبلغ ۱۲۰میلیارد تومان جهت اتمام طرح نیاز است.

بیمارستان رستم

بیمارستان ۶۴ تختخوابی شهرستان رستم با پیشرفت فیزیکی ۹۲ درصد در سال ۱۳۹۷ شروع و در سال جاری به پایان خواهد رسید. میزان اشتغالزایی طرح ۱۷۰ نفر و مبلغ هزینه شده با تجهیزات بیمارستانی به ارزش روز مبلغ ۲۶۰ میلیارد تومان و مورد نیاز ۵۰ میلیارد تومان می باشد.
این طرح با حضور شخص رییس جمهور افتتاح خواهد شد.

طرح اداره کل ورزش و جوانان؛ ورزشگاه منیری لارستان

اداره کل ورزش و جوانان استان با مجتمع فرهنگی ورزشی خیرساز منیریه لارستان در فهرست افتتاحیه ها جای گرفته است. آغاز این طرح سال ۱۳۹۰ بر میگردد و فاز اول آن در سال ۱۴۰۲ به اتمام رسیده است.

طرح های شهرداری شیراز

شهرداری شیراز با چهار طرح خدمات رسان مجتمع پردیس سینمایی جوان، بازار بزرگ پروتئین، بهره برداری از ۲۷ دستگاه اتوبوس و ۴۵ دستگاه ون، لوله گذاری جهت رفع سیلاب دروازه قرآن و ایستگاه قطار شهری عدالت در طرح های قابل افتتاح سفر رییس جمهور به نمایندگی از وزارت کشور نقش پررنگی دارد.

طرح وزارت نفت؛ پروژههای گاز رسانی

سفر نخست رییس جمهور مصوبه ای ذیل عنوان «گازرسانی به ۱۰۰ روستا، ۶ شهر و ۴۴۰ واحد صنعتی استان تا پایان سال ۱۴۰۰» با عاملیت وزارت نفت داشت که بنظر میرسد این طرح در راستای همان مصوبه است که با تأخیر دو ساله افتتاح میشود.
اجرای عملیات گاز رسانی به ۲ شهر جویم و رستاق و ۶۳ روستا و ۳۳۰ صنعت در استان در سال ۱۴۰۰ شروع و در سال ۱۴۰۲ به اتمام رسیده است.

طرح شرکت توزیع نیروی برق استان فارس؛ برقدار کردن روستاها و بهسازی شبکه برق روستایی

برقدار نمودن ۱۰ روستای بدون برق که در سال ۱۴۰۱ شروع و در سال ۱۴۰۲ به اتمام رسیده است و مبلغ ۱۰٫۷ میلیارد تومان به ارزش روز هزینه شده است.
بهسازی شبکه برق نیز در ۳۵۰ روستا با اعتباری بالغ بر ۱۰۳ میلیارد تومان به ارزش روز در سال جاری شروع و به اتمام رسیده است.

طرح اداره کل کتابخانه های عمومی فارس شیراز؛ افتتاح کتابخانه عمومی شهید دستغیب

تعمیرات و بازسازی این کتابخانه قدیمی در سال ۱۳۹۸ شروع و در سال ۱۴۰۲ به اتمام می رسد. مبلغ ۲۴٫۳میلیارد تومان هزینه شده و مبلغ ۱۰ میلیارد تومان برای اتمام نیاز دارد.

شیراز تنها کلان شهر فاقد کتابخانه مرکزی است.

طرح های سازمان صمت استان فارس

سازمان صنعت معدن و تجارت فارس با ۱۴ طرح صنعتی و معدنی رتبه نخست دستگاه های استان در طرح های قابل افتتاح دارد.

این طرح ها به اختصار عبارتند از: واحد تولید کربنات سدیم سبک و سنگین فیروزآباد (شرکت کربنات سدیم کاوه) با هزینه ۳۳۰۰ میلیارد تومان و اشتغال ۱۹۷ نفر. شرکت پالایشگاهی پترو پیمان دانا با اشتغال ۲۵۰ نفر، شرکت فولاد غدیر نیریز

با اشتغال ۵۶۰ نفر، فاز نخست شرکت نیتل پارس با ظرفیت اشتغال برای ۱۴۰ نفر ، شرکت مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد کوار با اشتغال ۱۵۰ نفر، شرکت کانی گداخت تهمین در شهرستان مرودشت که برای ۱۲۰ نفر اشتغال زایی خواهد کرد.

امیا پارس آباده طشک، شرکت تکوین فن آوران مهندسی و ساخت در شهرستان نیریز، واحد تولید کنساتره کرومیت و منگنز فروآلیاژ رباط در استهبان، واحد تولید انواع لوله از کامپوزیتی شرکت لوله های صنعتی فراپایه دالین واقع در سپیدان، جایگزینی لوله های کامپوزیتی و اپتولید لوله های با سایز کوچک کامپوزیتی، کشتارگاه مرغ شکوفه در آباده، همچنین شرکت ایمن جام الماس پارس ، ۲ خط تولیدی فراورده های لبنی رامک و خط تولید سورن پلاس در شیراز افتتاح خواهند شد.

طرح های سازمان جهاد کشاورزی

جهاد کشاورزی فارس ۷ پروژه برای افتتاح معرفی کرده که شامل واحد تولید کمپوست قارچ سروستان با ظرفیت تولید ۲۰ هزار تن قارچ خوراکی، واحد تولید مرغ مادر (شرکت گور اسپید) در شهرستان ممسنی با ظرفیت تولید سالیانه ۶۰ هزار قطعه مرغ مادر، دو مجتمع گلخانه ای در دودج آباد شهرستان فسا، واحد صنایع غذایی بهین مرودشت، گلخانه سبزی و سیفی در روستای تنگ خیاره و فاز دوم آبیاری نوین آسپاس در شهرستان اقلید می باشد. طرح های قابل افتتاح سازمان جهاد کشاورزی هیچ کدام جزء مصوبات سفر نخست رییس جمهور نبوده اند.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس