شهردار شیراز از تمهیدات این ارگان برای کاهش ترافیک در بافت تاریخی شهر خبر داد و از اراده جدی برای احیای برخی اماکن مغفول مانده تاریخی سخن گفت.

به گزارش سرویس اجتماعی خط فارس؛ محمدحسن اسدی گفت: یکی از سرمایه‌های فرهنگی شهر شیراز، بافت تاریخی مجموعه زندیه است که خیلی از دستگاه‌ها، بخصوص شهرداری شیراز به جد این کار را اغاز کرده است و از ابتدای سال ۱۴۰۳ به شکلی جدی تر وارد این فاز خواهد شد تا عملیات اجرایی فاز یک این مجموعه را آغاز کند.

او درباره ثبت جهانی مجموعه زندیه نیز گفت: یک دهه است که این موضوع در دستور کار است اما یک سری شرایط و الزاماتی دارد که هنوز محقق نشده است. ثبت جهانی این مجموعه یکی از مطالبات مردم و مدیریت شهری از وزارت میراث فرهنگی کشور است و توقع داریم اهتمام جدی‌تری را به خرج دهند تا بتوانیم مجموعه را به ثبت جهانی برسانیم.

اسدی از رایزنی مجموعه شهرداری با اداره کل میراث فرهنگی استان برای در اختیار گرفتن «باغ نظر» خبر داد و گفت: باغ نظر که آرامگاه کریم‌خان زند در آن واقع شده است، سر و شکل خوبی ندارد و طی مذاکراتی که با مدیریت اداره کل میراث فرهنگی استان داشته‌ایم، به توافق خوبی رسیده‌ایم تا بتوانیم این گوهر بی‌بدیل را به شکل بهتری به کل کشور و جهان نشان بدهیم.

شهردار شیراز افزود: به نظر می‌رسد که امروز اهتمام خیلی خوب و اراده جدی وجود دارد تا بتوانیم پروژه زندیه، احیای میدان توپخانه و احیای میدان نقاره خانه را محقق کنیم. اماکنی که سالیان سال در انتظارش بودیم تا بتوانیم آنها را در معرض دید همه مردم ایران و دنیا قرار دهیم.

او در پاسخ به سوالی در خصوص تمهیدات شهرداری شیراز برای رفع ترافیک سنگین در روزهایی پرتردد مثل ایام نوروز گفت: یکی از الزاماتی که برای ثبت‌های ملی و جهانی وجود دارد این است که وجود این اماکن، اختلال و مشکلی برای مردم و کسبه به‌وجود نیاورد. تا امروز هم به نظر می‌رسد که مشکل خیلی حاد و جدی در ترافیک محدوده زندیه وجود ندارد.

اسدی گفت: در همه جای دنیا ممکن است در چند روز به دلیل مناسبت‌های خاص، ترافیک شدید رخ دهد و نمی‌شود فقط به‌خاطر آن یکی دو هفته، تصمیم گرفت. چون مخارج زیادی تحمیل می‌شود که ممکن است واقعا چنین ضرورتی وجود نداشته باشد. اما شهرداری شیراز در کنار سایر اقدامات خود، مسائل ترافیکی، تاسیس پارکینگ و مخصوصا حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس و مترو و تراموا را مد نظر قرار داده است و سعی ما بر این است تمهیداتی را بیاندیشیم که خودروی شخصی کمتری وارد بافت مرکزی و مجموعه زندیه شود.