پیشرفت ۵۰ درصدی فاز نخست بزرگترین پرورشگاه خاورمیانه/ برنامه‌های هفته وقف در فارس تشریح شد
پیشرفت ۵۰ درصدی فاز نخست بزرگترین پرورشگاه خاورمیانه/ برنامه‌های هفته وقف در فارس تشریح شد
مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس از پیشرفت ۵۰ درصدی احداث فاز نخست بزرگ‌ترین پرورشگاه خاورمیانه در شهر صدرا خبر داد و گفت: تا چهار سال آینده مجتمع پرورشگاهی درمانی موقوفه زالی در شهرجدید صدرا به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش سرویس اجتماعی خط فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعباس موسوی در نشست خبری به تشریح اقدامات این اداره از سال گذشته تاکنون پرداخت و گفت: عملیات اجرایی ساخت پرورشگاه و مجموعه درمانگاه موقوفه زالی در شهر جدید صدرا با مساحت ۵ هکتار و با زیربنای بالغ بر ۴۸ هزار مترمربع شامل مجموعه درمانگاه، آموزش، ورزش و اقامت با ظرفیت پذیرش ۵۰۰ یتیم سال گذشته با حضور استاندار فارس از دو سال پیش آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه پروژه پرورشگاه شهر صدرا در سه‌فاز اجرایی می شود، گفت: ۵۰ درصد فاز نخست این پروژه با اعتبار بالغ بر ۱۲۰ میلیارد تومان تکمیل شده است که این مجموعه بزرگ‌ترین پرورشگاه خاورمیانه به شمار می‌رود؛ همچنین برای تکمیل این پروژه بیش از یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با تامین از محل درآمد موقوفه ظرف مدت ۴ سال آینده به اتمام خواهد رسید.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس با تاکید بر اشتغال ۲۳۰ نفر در مجتمع پرورشگاه شهر صدرا، گفت: ساخت سرویس بهداشتی در محل دروازه کازرون شیراز، ساخت مدرسه در پشت باغ شهرستان بیضاء و… از دیگر اقدامات اجرای نیت موقوفه حاج خلیل زالی است.

برپایی ۱۵ موکب در ایام اربعین

موسوی با بیان اینکه جمع کل اجرای نیت واقفان از هفته وقف سال گذشته تاکنون ۷۱۷ میلیارد ریال بوده است، تصریح کرد: ۱۵ موکب در ایام اربعین حسینی توسط اداره اوقاف فارس امسال برپا شد که ۱۴ موکب در داخل کشور و موکب امام جواد (ع) در شهر نجف به مدت ۱۵ روز به پذیرایی از زائران در قالب اطعام،‌ اسکان و میان وعده پرداختند.

وی اضافه کرد: یکی از ویژگی های موکب امام جواد (ع) اوقاف فارس در شهر نجف، برپایی درمانگاه تخصصی بود که به صورت روزانه ۷۰۰ نفر توسط پزشک ویزیت شدند؛ همچنین بخش عمده داروها از محل دارو و درمان موقوفات فارس و بخشی دیگر از هلال‌احمر جمهوری اسلامی تهیه شد.

موسوی، دیگر خدمات اوقاف فارس را مورد توجه قرار داد و گفت: در یک سال گذشته مساعدت برای خرید عینک از محل موقوفه مرحوم پوستچی برای ۱۷۰۰ نفر با اعتبار ۷ میلیارد ریال، خرید و نگهداری تجهیزات تخصصی درمانگاه موقوفه پوستچی بالغ بر ۲۰ میلیارد و ۵۴۰ میلیون ریال، خرید و حفظ تجهیزات تخصصی موقوفه نمازی ۶۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال انجام شده است.

اجرای طرح قرار دوازدهم در هر ماه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی سبک زندگی اسلامی در ۱۵ بقعه متبرکه استان اظهارکرد: ۲ هزار و ۱۱۱ مبلغ علوم دینی در این کارگاه ها، آموزش های سبک زندگی اسلامی را فرا می گیرند و توزیع بسته های معیشتی به خانواده های نیازمند در قالب برنامه «قرار دوازدهم» در بقاع متبرکه استان هر ماه اجرا می شود.

موسوی تاکید کرد: مسابقات سراسری قرآن کریم هرساله توسط سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار می شود که در استان فارس نیز امسال شاهد برگزاری چهل و ششمین دوره این مسابقات با همکاری شورای عالی قرآن استان بودیم و افراد برگزیده برای شرکت در مرحله کشوری معرفی شدند؛ همچنین تکمیل، توسعه و نوسازی پروژه‌های عمرانی بقاع متبرکه و اماکن مذهبی از جمله اقدامات اداره اوقاف و خیریه در سال گذشته تاکنون است.

اعلام برنامه‌های هفته وقف در فارس

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رحیم صفری‌گرایی معاون فرهنگی اجتماعی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه فارس نیز گفت: در سال جاری طبق دستور رئیس جمهور هفته وقف از ۱۰ تا ۱۶ مهرماه جاری در سراسر کشور اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه طی این ایام برنامه‌های متنوعی در سطح استان فارس برگزار خواهد شد، به تشریح این برنامه‌ها پرداخت و افزود: همزمان با آغاز هفته وقف دیدار مدیرکل و معاونان اوقاف فارس با آیت‌الله دژکام،‌ نماینده ولی فقیه در استان فارس برگزار شد.

صفری گرایی، برپایی نمایشگاه گزارش عملکرد اوقاف در حرم مطهر حضرت سیدعلاءالدین حسین(ع) را از دیگر برنامه‌های این ایام برشمرد و گفت: این نمایشگاه از امروز تا ۱۶ مهرماه پذیرای علاقه‌مندان است.

ارائه خدمات پزشکی به صورت رایگان

معاون اوقاف فارس با بیان اینکه در نمایشگاه مذکور خدمات پزشکی و بینایی سنجی به صورت رایگان به مردم ارائه می‌شود، از اعزام و خدمات ۷ پزشک متخصص در قالب اردوی جهادی به حرم مطهر حضرت سید علاءالدین حسین(ع) خبر داد و گفت: همچنین به مناسبت هفته وحدت امشب و فردا شب همزمان با سالروز میلاد پیامبر اکرم (ص) و میلاد امام صادق (ع) جشن‌هایی در کلیه بقاع متبرکه استان برگزار می‌شود.

صفری گرایی با بیان اینکه علاوه بر این‌ها در هفته وقف امسال همایشی به‌منظور تجلیل از فعالان وقف برگزار خواهد شد، گفت: همچنین طی این ایام کارگاه تولیدی لباس بیمارستانی در حرم امامزاده حسن(ع) شهرستان فسا با اشتغال‌زایی برای ۱۵ نفر افتتاح می‌شود.