همکاری شهرداری و دانشگاه شیراز برای ساماندهی و کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد
همکاری شهرداری و دانشگاه شیراز برای ساماندهی و کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز از بررسی تفاهم‌نامه پیشنهادی فی مابین شهرداری شیراز و دانشکده دامپزشکی دانشگاه شیراز در خصوص مدیریت ساماندهی و کنترل جمعیت سگ‌های بلاصاحب خبر داد.

به گزارش سرویس اجتماعی خط فارس؛مسعود زارعی امروز، ۱۰ اردیبهشت‌ماه در حاشیه یکصد و پنجاه و هشتمین جلسه کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز از بررسی طرح تشویقی مدیریت بهره‌برداری از مجتمع بازار پروتئین تا بررسی راهکارهای اجرایی شیراز پایتخت محیط زیستی آسیا خبر داد.

وی اظهار کرد: لایحه شهرداری شیراز با عنوان طراحی، احداث و بهسازی بوستان پیشنهادی پارک شاهد(ایثار) واقع در ضلع شمال غربی باغ جنت به مساحت ۶.۵ هکتار به منظور استفاده عموم شهروندان با حضور اعضای کمیسیون، مدیران شهرداری و مشاورین کمیسیون بررسی شد.

زارعی افزود: در این جلسه مقرر شد، شهرداری منطقه ۴ ضمن هماهنگی و دعوت از عضو و ناظر شورا در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری و اداره‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان فارس نسبت به بررسی نحوه همکاری، واگذاری و همچنین شیوه بهره‌برداری عام یا خاص از پارک مذکور اقدام و نتیجه را طی تفاهم‌نامه‌ای به کمیسیون ارسال کنند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز از بررسی طرح تشویقی مدیریت بهره‌برداری از مجتمع بازار پروتئین خبر داد و گفت: پس از بررسی این موضوع در کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان کمیسیون فرعی با اصل فرمول و معادلاتی که  برای تشویق در نظر گرفته شده موافقت شده است.

زارعی اضافه کرد: خواست کمیسیون سلامت نیز انجام این موضوع بوده است اما بحث انتقال مجموعه دروازه کازرون به بازار پروتئین یک موضوع سه بعدی است.

وی ادامه داد: این موضوع ابتدا باید توسط املاک شهرداری منطقه ۸ بحث تهاتر و کارشناسی آن پیگیری شود و معاونت شهرسازی نیز بحث طراحی محور دروازه کازرون را که به کندی پیش می‌رود تعیین تکلیف کرده وپس از تصویب آن در کمیسیون ماده پنج، نهایتاً اقدام اجرایی آن اتفاق بیفتد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز در ادامه از بررسی تفاهم‌نامه پیشنهادی فی مابین شهرداری شیراز و دانشکده دامپزشکی دانشگاه شیراز در خصوص مدیریت ساماندهی و کنترل جمعیت سگ‌های بلاصاحب خبر داد و افزود: این موضوع نیز با حضور اعضای کمیسیون، مدیران شهرداری و مشاورین کمیسیون بررسی شد و سرانجام مقرر شد، سازمان مدیریت پسماند با همکاری دانشکده دامپزشکی نسبت به اجرای مفاد تفاهم‌نامه یاد شده از ردیف‌های اعتباری موجود و در صورت نیاز لایحه پیشنهادی اقدام کنند.

به گفته وی، همچنین به منظور برگزاری اولین همایش مدیریت سگ‌های ولگرد و کارگاه‌هایی با مدیریت و کنترل حیوانات مزاحم برای مهارت‌افزایی کارشناسان سازمان مدیریت پسماند، مقرر شد، سازمان مدیریت پسمان با همکاری دانشکده دامپزشکی پیش‌بینی و اقدامات لازم جهت برگزاری همایش یاد شده در سطح شیراز، اطلاع‌رسانی گسترده به عموم و در نیمه خرداد ماه سال جاری اقدام کنند.

زارعی در خصوص دستور کار دیگر کمیسیون با عنوان تشکیل کارگروه بررسی راهکارهای اجرایی شیراز پایتخت محیط زیستی آسیا نیز گفت: با توجه اینکه شهر شیراز در سال جاری به عنوان پایتخت زیست محیطی آسیا شناخته شد در این زمینه باید اقدامات جدی صورت می‌گرفت که در این خصوص به شهرداری تکلیف کرده‌ایم که در این زمینه کارگروهی تشکیل و راهکارهای اجرایی خود را ارائه کند.

وی یادآور شد: در این جلسه مقرر شد معاونت محیط زیست و خدمات شهری شهرداری پیش‌بینی تشکیل جلسه‌ای با در دفتر شهردار شیراز با حضور متولیان امر و به منظور عملیاتی کردن مصوبه یاد شده کرده و نتیجه را به کمیسیون ارسال کنند.

زارعی افزود: معاونت محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مکلف شد نسبت به استحصال شاخص‌های محیط زیستی به همراه برنامه زمان‌بندی جهت رسیدن به شاخص‌های یاد شده در راستای نیل به اهداف شیراز پایتخت محیط زیست آسیا اقدام و در جلسه آتی کمیسیون ارائه کنند.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به قانون هوای پاک، اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان فارس در اسرع وقت وظایف دستگاه‌های متولی در اجرای قانون یاد شده را استخراج و جهت بهره‌برداری و اجرای آن به دبیرخانه کارگروه راهکارهای اجرایی شیراز پایتخت محیط زیست آسیا ارسال کنند.

زارعی در خصوص تابلوهای سنجش و اعلام وضعیت پارامترهای سلامت هوا دیگر دستورکار کمیسیون نیز گفت: در این خصوص مقرر شد معاونت محیط زیست و خدمات شهری با همکاری و هماهنگی سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری و استفاده از نرم‌افزارهای موجود و تجربیات اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس نسبت به طراحی نرم‌افزار محیط زیست و بهره‌برداری از آن در سال ۲۰۲۴ میلادی(سال شیراز پایتخت محیط زیست آسیا) اقدام و نتیجه را به کمیسیون ارسال کنند.

زارعی در خصوص بررسی درخواست مجموعه فرهنگی و تفریحی لونا پارک با موضوع  قیمت‌گذاری بلیط‌های بازی نیز گفت: به منظور قیمت‌گذاری بلیط شهر بازی مکان‌های در اختیار شهرداری شیراز، مقرر شد معاونت محیط زیست و خدمات شهری با در نظر گرفتن میزان حداقل و حداکثر قیمت و استفاده از نظریات کارشناس رسمی دادگستری نسبت به قیمت‌گذاری بهای استفاده از دستگاه‌های اسباب بازی در مکان‌های تحت اختیار شهرداری اقدام و نتیجه در قالب لایحه پیشنهادی به شورا ارسال کنند.