زنگ خطر تعطیلی بزرگترین کارخانه لبنیاتی جنوب کشور
زنگ خطر تعطیلی بزرگترین کارخانه لبنیاتی جنوب کشور
در سالی که به نام رفع موانع تولید نامگذاری شده است، کارخانه لبنیاتی سنتی قنبرزاده لارستان با داشتن چهارده شعبه فعال در کشور و حوزه خلیج فارس که برای بیش از ۲۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است به دلیل مانع تراشی‌ها در آستانه تعطیلی قرار گرفته است.

کارخانه لبنیاتی قنبرزاده از کارخانه‌های بزرگ و مطرح در حوزه لبنیات است که  نه تنها در ایران بلکه در کشورهای حوزه خلیج فارس نیز طرفداران زیادی دارد.

این کارخانه ۵۱۰۰ مترمربع مساحت و ۲۴۰۰ متر زیربنا دارد که از سال ۹۳ افتتاح شده است اما سابقه ۳۵ ساله ای در بخش محصولات لبنی سنتی دارد‌.

کارخانه لبنیاتی قنبر زاده با داشتن چهارده شعبه در کشور برای ۶۷ نفر به صورت مستقیم و ۱۵۰ نفر به طور غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده است و ۱۴ شعبه در بندعباس، شیراز، کرمان، سیرجان، رفسنجان، قشم، کیش، بستک، لامرد، عسلویه، پارسیان، بندرلنگه، بوشهر و نمایندگی امارات، به علاوه لار  که به تنهایی ۵ نمایندگی در شهر جدید و شهر قدیم با آرم و محصولات قنبرزاده دارد.

محصولات این کارخانه شامل دوغ (با سه طعم نعنا، نعنا موسیر و ساده)، ماست چکیده، ماست موسیر، پنیر خامه‌ای، پنیر پیتزا، کشک، پنیر و تمام محصولات لبنی می‌شود‌ و قرار است به زودی تولید کره هم به آن اضافه می‌شود.

به زودی نیز قرار است برای تغذیه دانش‌آموزان در مدارس، پنیر قنبرزاده به صورت رایگان در مدارس توزیع شود تا باری از روی دوش خانواده‌ها برای تغذیه فرزندان‌شان برداشته شود.

کارخانه قنبرزاده علاوه بر تولید محصولاتِ لبنیِ سنتی، دستی در کارهای خیر در حوزه‌های ورزشی، فرهنگی، اجتماعی و… نیز دارد.

در آستانه تعطیلی

این کارخانه لبنیاتی بزرگ اینک اما به دلیل برخی مانع‌تراشی‌های اداری در داخل شهرستان در آستانه تعطیلی قرار دارد و درصورت تداوم این موضوع، این کارخانه با ضرر میلیاردی رو‌به‌رو شده و در نتیجه مدیران آن ناگزیرند تولید خود را متوقف کنند!

مدیرعامل کارخانه لبنیاتی قنبرزاده در گفتگو  با خبرنگار فارس در لارستان اظهار داشت: متأسفانه در لارستان دچار خودتحریمی شده‌ایم، اگر موانعِ داخل شهرستان رفع شود قول می‌دهم اشتغال جوانان بومی در این کارخانه را به بالای هزار نفر برسانم، استقبال از محصولات ما در سراسر ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس بسیار زیاد است.

حسن قنبرزاده با اشاره به اینکه این کارخانه تنها کارخانه لبنیاتی کشور با طعم سنتی است افزود: برای افراد زیادی مزه خاص محصولاتمان به یک معما تبدیل شده است، شمالی‌ها ذائقه لبنیاتی جنوبی‌ها را می‌پسندند، درخواست‌های بسیار زیادی داریم، هیچ‌وقت نگران تقاضا نیستیم و بیشتر از این نمی‌توانیم تولید کنیم؛ تولید جوابگوی درخواست نیست، حتی از ساری، رشت، تهران، یزد، اصفهان، خوی، عمان، کویت، عراق و قطر هم درخواست نمایندگی داشته‌ایم.

وی با اشاره به مشکلات متعددی از قبیل مالیات، نبود آب و برق و عدم توجه شهرک های صنعتی  پیش روی تولید این کارخانه است گفت: با توجه به مشکلات زیادی که در زمینه مالیات، نبود آب کافی، برق، نداشتن گاز، مشکل فاضلاب، گران‌‌تر بودن زمین‌های شهرک صنعتی از زمین‌های داخل شهر داریم، (برای نمونه زمین هزار متری در شهرک صنعتی لار ۷۵۰ میلیون تومان است)، شاید مجبور شویم تولید صنعتی را به کارگاهی-سنتی تبدیل کنیم.

سیصد میلیون تومان آب میخریم!

مدیرعامل کارخانه لبنیاتی قنبرزاده عنوان کرد: آب اینجا جوابگوی تولید نیست، به همین دلیل مجبوریم سالانه ۳۰۰ میلیون تومان آب بخریم، در قبال همه این‌ها، هیچ خدماتی هم از سوی شهرک‌های صنعتی به ما نمی‌شود، شهرک صنعتی از ما پول می‌گیرد، اما خدماتی ارائه نمی‌کند.

قنبرزاده افزود: همچنین یکی از درخواست‌های ما ضمن قدردانی از زحمات، همکاری بیشتر علوم‌پزشکی لارستان و آزمایشگاه این مجموعه است تا بتوانیم صادرات خود را به‌موقع انجام دهیم.

مطرح در سطح کشور و حاشیه خلیج فارس

او گفت: ما از امارات، عمان، لامرد، جهرم، حتی شرکت رامک و… دو برابر اینجا پیشنهاد کارخانه، زمین، آب و تسهیلات داریم. اگر کارخانه تعطیل شود ۱۰ میلیارد تومان در بخش صادرات ضرر می‌کنیم و افراد مشغول به کار نیز بیکار می‌شوند، کارخانه تا مرز تعطیلی و وضعیت قرمز پیش رفته است.

قنبزاده استقبال از محصولات این کارخانه را بسیار دانست و گفت:  نه تنها در لارستان، بلکه در تهران، مشهد، تُرک‌هایی که روی دوغ خودشان ادعا دارند و عرب‌ها هم استقبالشان از محصولات ما زیاد است، یکی از دلایل گرایش مردم کشورهای حوزه خلیج فارس به محصولات سنتیِ ارگانیک به خاطر سلامت آن است؛ افتخار، برند و قدرت ما در آنجا هم روی سنتی بودن آن است، شعار ما این است که به فکر سلامت مردم هستیم.

مدیرعامل کارخانه لبنیاتی قنبرزاده تصریح کرد: متاسفانه همانطور که گفتم دچار خودتحریمی در لار شده‌ایم، نمی‌گذارند کالای لاری بماند، نه تنها حمایت نمی‌کنند، بلکه سنگ‌اندازی هم می‌کنند؛ بارها به مسئولان گفته‌ایم: “ما را به خیر تو امیدی نیست، شر مرسان”! ما الآن تاییدیه وزارت بهداشت امارات را داریم و می‌توانیم محصولات‌مان را به سایر کشورهای خلیج فارس هم بفرستیم.

قنبرزاده خاطرنشان کرد: اگر همه مشکلات و موانع برطرف شود و برای گسترش مجموعه از ما حمایت مالی شود، می‌توانیم محصولات‌مان را به تهران، شمال، مشهد و… بفرستیم، در نتیجه این کار، بیش از هزار نیروی فعال به صورت مستقیم در مجموعه کار خواهند کرد.

او گفت: ما قول می‌دهیم اشتغال ایجاد کنیم و از نیروی لاری و بومی منطقه خودمان استفاده کنیم، ما برنامه‌های بسیار بزرگتری داریم که ایجاد اشتغال بخش کوچکی از این برنامه‌هاست.

پایان پیام/ن

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس