دعوای درون حزبی یقه آبی‌ها
دعوای درون حزبی یقه آبی‌ها
دو حزب اصلي فعال در فضاي سياسي ايالات متحده، حزب جمهوري خواهان ملقب به يقه آبي‌ها و دموكرات‌ها ملقب به يقه قرمزها هر يك به دنبال كسب كرسي رياست جمهوري در دو سوي ميدان هستند.

به گزارش سرویس سیاسی خط فارس؛ کم کم به انتخابات ۲۰۲۴ ریاست جمهوری آمریکا نزدیک می‌شویم، پیش از برگزاری انتخابات اصلی، انتخابات درون حزبی برگزار شده و عملاً تنور انتخابات ماه‌ها پیش از آغاز رسمی آن گرم می‌شود.

دو حزب اصلی فعال در فضای سیاسی ایالات متحده، حزب جمهوری خواهان ملقب به یقه آبی‌ها و دموکرات‌ها ملقب به یقه قرمزها هر یک به دنبال کسب کرسی ریاست جمهوری در دو سوی میدان هستند.

نامزد اصلی حزب دموکرات به احتمال بسیار زیاد «جو بایدن» رئیس جمهور فعلی آمریکا خواهد بود؛ کسی که با افراد خیالی و ارواح صحبت میکند، دست میدهد، تلو تلو میخورد، مدام به زمین میخورد، اعمال عجیب و غریب انجام میدهد و رفتارهای بسیار دیگری که از یک رئیس جمهور بعید است، انجام میدهد. اما در مقابل در جریان یقه آبی‌ها دعوای درون حزبی شکل گرفته است. معروفترین و پرحاشیه ترین عضو حزب جمهوری خواهان «دونالد ترامپ» قصد دارد تا در انتخابات آتی ریاست جمهوری شرکت کند. در حالی که اعضای حزب جمهوری‌خواه بر روی «دسانتیس» دیگر عضو حزب، برای نامزدی در انتخابات اتفاق نظر دارند.

دونالد ترامپ چهره «شو من» داشته و توانایی بسیاری در جلب آرای عمومی دارد. از سوی دیگر، موجب افزایش مشارکت در انتخابات خواهد شد؛ اما در عین حال شخصیتی دیوانه و جنجالی نیز دارد.

طرح اتهاماتی از قبیل تحریک طرفداران خود برای حمله به کنگره، فساد اخلاقی و رشوه دادن به یک پورن استار، نگهداری اسناد فوق سّری دولتی بدون اخذ مجوزهای لازم در خانه ترامپ میتواند موجب صدور کیفرخواست و محکومیت وی شده و مانع از حضور او در جریان انتخابات ریاست جمهوری شود؛ اما اگر محکومیتی شامل حال او نشود و وی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند، موجب افزایش شکاف داخلی در بدنه حزب جمهوری خواهان خواهد شد.

یقه آبی‌های واشنگتن باید میان «نامزد محبوب» و «نامزد معقول» یکی را انتخاب کنند.

درست است که نامزدی ترامپ موجب میشود که بار دیگر یقه آبی‌ها حاکم دستگاه اجرایی ایالات متحده شوند؛ اما به نظر میرسد، انتخاب او برای نامزدی ریاست جمهوری، شاکله و ساختار حزبی یقه آبی‌ها را از هم می‌پاشاند و بنابراین وقوع چنین اتفاقی از شانس کمی برخوردار است.

از سوی دیگر، در صورتی که ترامپ به عنوان نامزد جمهوری خواهان انتخاب نشود، ممکن است به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت کند و موجب حذف کامل حزب جمهوری خواهان از فرآیند انتخابات شود و بدترین سناریوی ممکن برای این حزب به وقوع بپیوندد.

بنابراین، شاهد وقوع یک دعوای درون حزبی میان یقه آبی‌های آمریکایی خواهیم بود و نکته شایان توجه این است که حاشیه‌های نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری

(بایدن،ترامپ، دسانتیس و…) و اتهاماتشان آنقدر بالاست که اساساً حلقه گمشده و غایبان بزرگ در این انتخابات، مردم و خواسته‌ها و مطالبات آنها خواهد بود.

موضوعی که به مثابه یک نکته عجیب و تأملب برانگیز در انتخابات سال ۲۰۲۴ آمریکا ارزیابی میشود و نشان دهنده ابتذال و سقوط و انحطاط سیاسی ایالات متحده به شمار میرود.