برای حفاظت از منابع آبی از شیوه‌های نوین استفاده شود
برای حفاظت از منابع آبی از شیوه‌های نوین استفاده شود
استاندار فارس با اشاره به وضعیت منابع آبی گفت: روش‌های سنتی برای تأمین آب دیگر پاسخگو نیست و چاره‌ای وجود ندارد مگر اینکه به علم نوین و روش‌های جدید متوسل شویم.

به گزارش سرویس اجتماعی خط فارس ؛

دومین جلسه حفاظت از منابع آبی و سازگاری با کم آبی استان فارس امروز، ۹ دی‌ماه به ریاست استاندار فارس و با تمرکز بر استفاده از شیوه‌های نوین و جدید بر حفاظت منابع آبی تشکیل شد.

استاندار فارس در حاشیه این جلسه گفت: با توجه به مشکلات تامین آب که به سبب تغییرات اقلیمی در سراسر جهان ایجاد شده است از اعضای این شورا درخواست شد تا بیشتر به موضوع بهینه کردن مصرف آب بپردازند و این لزوماً به معنای کاهش مصرف آب نیست.

محمدهادی ایمانیه، کنتوردار شدن چاه‌های آب در استان را اقدامی بسیار کمک‌کننده عنوان کرد و افزود: کنتورهای هوشمندی که بر روی چاه‌های کشاورزی نصب می‌شود، مصرف برق و آب را مدیریت خواهد کرد.

وی از برخورد با متخلفین این حوزه نیز خبر داد و از پلمب چاه‌های غیرمجاز سخن گفت و افزود: در ارتباط با پلمب شدن چاه‌های غیرمجاز اولویت اول برای افرادی است که با سوءاستفاده از این موضوع تعدادی چاه غیرمجاز حفر و آنان را اجاره داده‌اند و با آنان برخورد خواهد شد.

ایمانیه ضمن تشکر از مجریان تجهیز چاه‌های کشاورزی‌ به کنتورهای هوشمند، گفت: سرعت نصب کنتور نسبت به سال‌های قبل افزایش یافته اما با آنچه شایسته است فاصله داریم؛ پیشنهاد می‌شود با همکاری بانک کشاورزی که رسالت ذاتی آن کمک به توسعه کمی و کیفی کشاورزی است، تسهیلاتی برای نصب کنتور درنظر گرفته شود؛ در صورت لزوم تحقق این موضوع را در سطح مدیران ملی بانک کشاورزی پیگیری خواهیم کرد.

نماینده عالی دولت در فارس در ادامه بر ضرورت اصلاح کانال‌های انتقال آب به باغات و زمین‌های کشاورزی تاکید کرد و گفت: ضروری است که متناسب با آب و هوای خشک، محصولات کشاورزی را کشت کنیم و اصلاح الگوی کشت را به‌عنوان یک وظیفه در دستور کار خود قرار دهیم.

وی با تأکید بر اینکه با استفاده از بذر اصلاح شده، ضمن مصرف آب کمتر، شاهد برداشت محصول بیشتری خواهیم بود، افزود: روش‌های سنتی برای تأمین آب دیگر پاسخگو نیست و چاره‌ای وجود ندارد مگر اینکه به علم نوین و روش‌های جدید متوسل شویم.

استاندار فارس در پایان گفت: در جلسه امروز مقرر شد قرارگاه آب هر روز با حضور معاونین آب منطقه‌ای، آبفا استان، آبفا شیراز و جهادکشاورزی جلسات منظمی داشته باشد؛ هر هفته این جلسه با حضور مدیران کل و معاون عمرانی استانداری برگزار شود و در هر جلسه‌ای هم که لازم باشد بنده شرکت خواهم کرد تا ان‌شاءالله سال آینده با بحران آبی مواجه نشویم.