افزایش نرخ جرایم رانندگی،کاهش تخلفات
افزایش نرخ جرایم رانندگی،کاهش تخلفات
فرمانده نیروی انتظامی استان فارس، نصب دوربین و یا حضور پلیس در خیابان‌های شلوغ را کافی نمی‌داند و برای جلوگیری از تخلفات رانندگی، خواستار افزایش نرخ جرایم است.

به گزارش سرویس اجتماعی خط فارس؛وضعیت ترافیک شهر شیراز، یکی از موضوعاتی است که هر روز جدی‌تر از قبل می‌شود. افزایش چشمگیر وسایل نقلیه باعث شده است که عملا آن چیزی که چندسال پیش از تاثیر قطار شهری در بهبود وضعیت ترافیک متصور بودیم، چندان به چشم نیاید.

روز گذشته رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک و عمران شورای اسلامی شهر شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، از اجرای طرح زوج و فرد برای کاهش حجم ترافیک در سطح شهر خبر داد و از افزایش شمار دوربین‌های هوشمند در معابر اصلی و مرکزی شهر شیراز سخن گفت.

رضا محمدیان همچنین به این موضوع اشاره کرد که فقط بخشی از ترافیک در اختیار شهرداری است و نیروی انتظامی و بخش‌های دیگر نیز در این قضیه نقش دارند.

اما فرمانده نیروی انتظامی استان فارس، نصب دوربین را هم علاج کار نمی‌داند.

رهام‌بخش حبیبی مبنی بر اینکه «چرا در مکان‌های ازدحام خودرو، مثلا مقابل بیمارستان‌ها، شاهد حضور پلیس راهور نیستیم؟» اظهار کرد: ما به‌جای حضور پلیس، خیلی از نقاط شهر را به دوربین مجهز کرده‌ایم. به این وسیله، هم به راننده تذکر می‌دهیم و هم او را جریمه می‌کنیم. یعنی در لحظه پیامک به دست راننده می‌رسد.

حبیبی همچنین گفت: روزی در حضور استاندار فارس، استعلام خودروهای جریمه شده را گرفتیم که عدد ۳۷۰۰ جریمه در یک روز را نشان می‌داد.

وی در پاسخ به اینکه این جریمه‌ها چه مقدار قدرت بازدارندگی داشته‌اند، گفت: حقیقت این است که میزان بازدارندگی چنین جریمه‌هایی بسیار کم است، چون مبلغ آن‌ها ناچیز است. حتی اگر پلیس هم در محل حضور داشته باشد، کسی به حرف او گوش نمی‌دهد. می‌گویند جریمه کن. پس باید میزان جریمه‌ها به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند. مانند اروپا که مردم از ترس جریمه جرات تخلف ندارند.

هم اکنون میزان مبلغ جریمه‌ برای تخلف‌هایی که در ایجاد ترافیک در کلان‌شهرها تاثیرگذارند، طبق نرخ مصوب بین ۱۰ تا ۱۰۰ هزارتومان است اما به گفته حبیبی، اکثر جریمه‌هایی که برای این تخلفات در سطح شهر شیراز اعمال می‌شود، ۴۰ هزارتومانی هستند. مبلغی که برای هشدار دادن به شهروندان، اندک به‌نظر می‌رسد.

  • منبع خبر : ایسنا