احداث مراکز علمی و آموزشی بیمارستان پیوند اعضا برای الگوی درمانی و آموزشی در کشور
احداث مراکز علمی و آموزشی بیمارستان پیوند اعضا برای الگوی درمانی و آموزشی در کشور
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: مراکز علمی و آموزشی بیمارستان پیوند اعضای بوعلی سینا احداث می‌شود تا الگوی درمانی،‌آموزشی و علمی غیر دولتی در کشور باشد.

به گزارش سرویس اجتماعی خط فارس، ابوالفضل باقری‌فرد معاون آموزشی وزارت بهداشت در  نهمین کنگره بین‌المللی پیوند اعضای ایران که در بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی پیوند اعضای ابوعلی سینا شیراز برگزار شد، گفت: افتخار داریم که بزرگترین مرکز پیوند اعضا در ایران و منطقه غرب آسیا در شیراز قرار دارد.

وی گفت: برخلاف بسیاری از افرادی که در دنیا تلاش برای رفاه زندگی مردم تلاش می‌کنند،‌ پزشکان و متخصصان پیوند اعضا تلاش خود را برای زنده ماندن مردم و ادامه زندگی به‌کار می‌گیرند.

معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت افزود: رسیدن ایران به درجه عالی علم و دانش مایه افتخار است تا بتوانیم فعالیت فوق‌العاده علمی را در کشورمان انجام دهیم.

وی وضعیت درمان و بهداشت دوران قبل و بعد از انقلاب اسلامی را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: قبل از انقلاب اسلامی پزشکانی از کشورهای خارجی درمان ایرانیان را برعهده داشتند اما امروز دانشجویان پزشکی خارجی در ایران تحصیل می‌کنند که این موضوع نشان از پیشرفت کشور پس از انقلاب اسلامی دارد.

باقری‌فرد ادامه داد: در گذشته کمیسیون اعزام بیماران به خارج از کشور وجود داشت که برای اعمال پزشکی بسیار ساده هموطنانمان به خارج از کشور اعزام می‌شدند اما امروزه پذیرای بیماران سایر کشورهای دنیا برای انجام عمل‌های تخصصی و پیچیده پزشکی هستیم.

وی تصریح کرد: برای احداث بیمارستان فوق تخصصی پیوند اعضا ابوعلی سینا شیراز خیران، اساتید، دانشجویان به خصوص دکتر ملک حسینی نقش اساسی ایفا کردند.

باقری‌فرد از ایجاد رشته‌های پزشکی در مرکز آموزشی بیمارستان فوق تخصصی پیوند اعضای ابوعلی سینا شیراز مختلف خبر داد و گفت: با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز،‌ رشته‌های مختلف در حوزه آموزش پزشکی ایجاد می‌شود تا در کنار بهترین مرکز درمانی دانشجویان متبحر تربیت شوند.

وضعیت فعلی در حوزه آموزش و درمان پزشکی

استاندار فارس  در این همایش با اشاره به فعالیت‌های بیمارستان پیوند اعضای ابوعلی سینا شیراز که بهترین و با کیفیت‌ترین اعمال پیوند را انجام می‌هد، گفت: هدف آینده فعالیت‌های بیمارستان پیوند اعضای ابوعلی سینا، شیراز را سرآمدتر از وضعیت فعلی در حوزه آموزش و درمان پزشکی خواهد کرد.

محمد هادی ایمانیه افزود: ایران از ۴۰ سال گذشته تحت ظالمانه‌ترین تحریم‌ها توسط کسانی که امروز در کنار رژیم صهیونیستی برای انجام جنایت علیه کودکان و زنان فلسطینی ایستادند، قرار دارد اما این تحریم‌ها باعث عدم پیشرفت ایرانیان نشد.

وی فعالیت درمانی بیمارستان فوق تخصصی پیوند کبد ابوعلی سینا شیراز را مورد توجه قرار داد و گفت: فعالیت تیم ماهر پیوند اعضا در بیمارستان فوق تخصصی پیوند اعضای ابوعلی سینا شیراز اثبات کرد که با وجود همت‌های بالا و انگیزه‌های جدی همه تحریم‌ها خنثی می‌شود و بالاترین تعداد پیوند کبد با بهترین کیفیت نشان از تحقق این موضوع دارد.

ایمانیه با بیان اینکه فعالیت بیمارستان ابوعلی سینا شیراز تنها به پیوند اعضا محدود نمی ‌شود، تصریح کرد: احداث بیمارستان بزرگ درمان سرطان، مرکز توانبخشی، دانشکده علوم پایه، دانشکده داروسازی و سایر دانشکده‌ها در کنار این مکان ارزشمند خیرساز، هدف آینده بیمارستان پیوند اعضای ابوعلی سینا خواهد بود که شیراز را سرآمدتر از وضعیت فعلی در حوزه آموزش و درمان پزشکی خواهد کرد.

ایمانیه تاکید کرد: مهم‌ترین و تنها دلیل پیشرفت مجتمع فوق تخصصی پیوند اعضا ابوعلی سینا نیت‌های صادقانه و پاکی است که از داشته‌های بسیار کم خود برای درمان بیماران گذشتند.

وی با تأکید بر ضرورت زمینه‌سازی دولت برای حضور خیرین در تمامی عرصه‌ها، گفت: در استان فارس هیچ سازمان و اداره دولتی حق ندارد کوچکترین مانعی برای فعالیت‌های خیرخواهانه ایجاد کند، بنابراین باید با تمام توانمندی در کنار خیرین قرار بگیرد تا فعالیت‌های خیرخواهانه به یک الگو تبدیل شود.