اجرای ۱۵ پروژه خدمات شهری ‌در جهت کیفیت‌بخشی به زندگی مردم شیراز ‌
اجرای ۱۵ پروژه خدمات شهری ‌در جهت کیفیت‌بخشی به زندگی مردم شیراز ‌
رئیس کمیسیون، محیط زیست و سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز از تلاش برای بهبود و کیفیت‌بخشی به زندگی مردم این کلان‌شهر با اجرای ۱۵ پروژه خدمات شهری خبر داد.

به گزارش سرویس اجتماعی خط فارس :با پیگیری مستمر معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری شیراز، کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز، اداره محیط زیست و اداره کل بهداشت شهرستان شیراز فاز اول سیستم تصفیه‌خانه پساب یکی از کارخانه‌های نشاسته‌سازی در مجاورت رودخانه چنار راهدار صورت گرفت.

ریئس کمیسیون محیط زیست سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز امروز، ۲۲ اردیبهشت در حاشیه بازدید از این تصفیه‌خانه گفت: امروزه شاهد آن هستیم که مجموعه تلاش‌های چند سال اخیر در خصوص جلوگیری از ورود پساب کارخانه به رودخانه چنار راهدار نتیجه داده است و شاهد نصب دستگاه تصفیه در یکی از کارخانه نشاسته‌سازی هستیم.

مسعود زارعی با بیان اینکه بوی مشمئز کننده ورود پساب کارخانه‌های نشاسته‌سازی در مجاورت شهرک‌های مسکونی اطراف کمربندی چندین سال است باعث آزار و اذیت مردم شده است، افزود: نبود تصفیه‌خانه در این کارخانه‌ها منجر به ورود پساب به رودخانه و یکی از منشأهای آلودگی در بستر رودخانه چنار راهدار است.

وی با اشاره به حساسیت رفع این مشکل به‌عنوان یک مطالبه مردمی در کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای ششم افزود: همچنین در  کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها نسبت به نصب تصفیه‌خانه در ۳ کارخانه نشاسته‌سازی موضوع دنبال شده است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز بیان کرد: پیگیری‌ها مجدانه در کمیسیون‌های مربوط امروز نتیجه داد و شاهد نصب تصفیه‌خانه در یکی از کارخانه های فعال هستیم. اهمیت این موضوع به دلیل حفظ سلامت شهروندان و محیط زیست می‌تواند یک سند افتخار برای شورای ششم و مدیریت شهری باشد که با تمام توان تا حصول نتیجه این موضوع را دنبال کرد.

زارعی با اشاره به نصب تصفیه‌خانه در یکی از ۳ کارخانه موجود برای رفع مشکل بوی مشمئزکننده فعالیت تولید نشاسته‌سازی  تصریح کرد: پیگیری عملیات نصب تصفیه‌خانه در دو کارخانه موجود نیز در حال انجام است و به‌زودی این تصفیه‌خانه‌ها در دو کارخانه دیگر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

به گفته این عضو شورای شهر شیراز این اقدام نتیجه یک عملکرد بین مجموعه مدیریت شهری، محیط زیست و بهداشت است که در قالب یک هم‌افزایی شاهد حصول نتیجه هستیم.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر شیراز ادامه داد: هم‌افزایی موجود در موضوع رفع مشکل کارخانه‌های نشاسته‌سازی می‌تواند یک الگو در مجموعه شهری کلان‌شهر شیراز بین دستگاه‌های متولی باشد.

زارعی به موضوع منشأ آلودگی‌های دیگر رودخانه چنار راهدار پرداخت و گفت: رفع منشأ آلودگی سه‌گانه رودخانه با همکاری و پیگیری مدیریت شهری در دستور کار است که یکی از عوامل آلودگی موضوع فاضلاب رها شده در بستر رودخانه است که با همکاری و پای کار آمدن آبفا پیگیر رفع مشکل هستیم، هر چند که تاثیر نصب تصفیه‌خانه فاضلاب در کارخانه‌های نشاسته‌سازی در  رفع مشکل آلودگی رودخانه چنار راهدار موثر است.

وی در ادامه با اشاره به تعریف ۱۵ پروژه خدمات شهری با محوریت حفظ محیط زیست، سلامت و خدمات شهری در سال جاری بیان کرد: پیشرفت فیزیکی عملیات اجرایی این ۱۵ پروژه مطلوب است و امیدواریم در سال جاری به بهره‌برداری برسند.

زارعی با تاکید بر نقش نظارتی و هماهنگی شورای شهر شیراز در اجرای اقدامات و پاسخگویی به مطالبات شهروندان و نیازهای شهری اظهار کرد: رصد بر روند اجرا و سیاست‌گذاری یکی از اقدامات دیگر شورا است.

اجرای تصفیه‌خانه لوکال (محلی)برای تامین آب باغ‌های قصر دشت موضوع دیگری بود که زارعی به آن پرداخت و گفت: با احداث تصفیه‌خانه‌های محلی از آب‌های خاکستری برای تامین آبیاری باغ‌های قصر دشت بهره خواهیم برد.

تامین ۱۰۰ لیتر بر ثانیه آب مورد نیاز باغ‌های قصر دشت، راه‌اندازی بازارچه‌های عرضه مستقیم کالا، بهبود کیفیت و اعتمادآفرینی مردم با استفاده از ارتباط بین مردم و مجموعه  ۱۳۷ از  پروژه‌های است که به باور زارعی مرتبط با معیشت و خدمات شهروندان است و  به‌صورت جد در کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری دنبال می‌شود.

رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست خدمات شهری در پایان به عنوان شهر شیراز پایتخت محیط زیست کلان شهرهای آسیا اشاره کرد و گفت: کسب این عنوان مهم محیط زیستی ماحصل تلاش‌های مسئولان است که از بستر هم‌افزایی و برنامه‌ریزی می‌توانیم این عنوان را برای سالیان متمادی برای کلان شهر شیراز حفظ کنیم.