آغاز محرومیت‌زدایی از منطقه ۹ شیراز
آغاز محرومیت‌زدایی از منطقه ۹ شیراز
مدیران شهری منطقه ۹ شیراز از اقدامات جدی برای رفع محرومیت‌زدایی در منطقه تا رسیدن به یک ظرفیت مناسب گردشگری خبر می‌دهند.

به گزارش سرویس اجتماعی خط فارس؛منطقه۹ شیراز از مناطق حاشیه‌نشین شهر شیراز است که با بیش از ۱۱۲ هزارنفر جمعیت، در جنوب این شهر قرار دارد. منطقه‌ای به وسعت ۲۵۰۰ هکتار که جزو مناطق کمتر برخوردار شهر محسوب می‌شود.

اما به گفته مسئولان این منطقه در بخش مدیریت شهری اقداماتی آغاز شده است که نه تنها سرعت در محرومیت‌زدایی را افزایش دهد،‌ بلکه در دراز مدت آن را در زمره اهداف گردشگری برای مردمی غیر از ساکنین این منطقه تبدیل کند.

در راستای تبیین همین اهداف و از سلسه برنامه‌های «روایت امید» نشستی در روز شنبه، ۳۰ دی‌ماه در شهرداری شیراز برگزار شد.

در این نشست، شهردار منطقه ۹ شهر شیراز و عضو ناظر شورای اسلامی شهر بر این منطقه، به بیان عملکرد دست اندرکاران این حوزه طی یک سال گذشته پرداخته و برنامه‌های آتی،‌ به‌خصوص برنامه‌های مربوط به افتتاح یا کلنگ‌زنی پروژه‌های ریز و درشت منطقه ۹ را ارائه کردند.

شهردار منطقه ۹ شیراز ضمن تشکر از شهردار پیشین این منطقه و همکارانش که بخش زیادی از اقدامات انجام شده مرهون زحمات ایشان است،‌ از افتتاح ۲۲ پروژه در دهه فجر به ارزش ۱۸۱۰ میلیارد ریال خبر داد و گفت: این رقم،‌ فقط به بخش عمرانی کار مربوط می‌شود،‌ اما برای بعضی پروژه‌ها هزینه زیادی هم بابت تملک اراضی توسط شهرداری انجام شده است.

عبدالصالح رستم‌زاده با بیان اینکه منطقه ۹ یک منطقه در حال توسعه است که شهرک‌های آن عمدتا قدمتی کمتر از ۲۰ سال دارند،‌ اظهار کرد: بسیاری از نقاط این منطقه،‌ یا فاقد معابری مثل پیاده‌رو بوده‌اند و یا پیاده‌روهای مناسبی نداشته‌اند و یک کار جهادی که در منطقه انجام شده است، ‌احداث یا مناسب‌سازی ۱۲۸ هزار متر مربع پیاده‌رو در سطح منطقه بوده است.

وی همچنین از احداث ۴ بوستان در این منطقه خبر داد و گفت: بوستان‌های احمدآباد به ارزش ۲۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان، گیتی فروز به ارزش ۳۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان،‌ صداقت به ارزش ۲۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و ‌ادیب به ارزش ۸۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در دهه فجر افتتاح خواهند شد.

احداث بلوارهای جدید مورد تقاضای مردم و لوله‌گذاری جهت دفع آب‌های سطحی و ایمن‌سازی معابر،‌ دیگر اقداماتی است که توسط شهرداری منطقه ۹ انجام شده و در دهه فجر از آنها به‌طور رسمی رونمایی خواهد شد.

رستم‌زاده در ادامه از رودخانه «چنار راهدار» به عنوان یک ظرفیت مناسب در منطقه ۹ یاد کرد و گفت: در نظر داریم که در مساحتی ۲۴۰ هکتاری، ‌فضایی در مقیاس شهری و حتی فراشهری برای سالیان آینده به وجود بیاوریم.

شهردار منطقه ۹ همچنین از احداث زمین چمن مصنوعی در شهرک سامان با ارزش ۳۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: احداث زمین‌ها و سالن‌های ورزشی به طور جدی در برنامه شهرداری این منطقه قرار دارد و در همین راستا چند پروژه در دهه فجر کلنگ‌زنی خواهند شد.

پروژه‌هایی چون پارک علوم و فنون،‌ بوستان رضوان،‌بوستان مادر و کودک،‌ سالن ورزشی شهرک امام حسین(ع) و پایگاه‌های ستاد بحران، از جمله مواردی هستند که به گفته شهردار منطقه ۹ در دهه فجر کلنگ‌زنی خواهند شد.

رستم‌زاده مجموع عملیات‌های عمرانی و خدمات شهری در سطح منطقه ۹ را ۵۷۰ میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: این هزینه‌ها بدون در نظر گرفتن مبلغی است که برای تملک اراضی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه برای سال ۱۴۰۲ میزان ۳۰۰ میلیاردتومان بودجه برای منطقه ۹ پیش بینی شده بود که در عمل بودجه‌ای فراتر از این محقق شده است،‌ در خصوص بودجه سال ۱۴۰۳ این منطقه اظهار کرد: با نگاه مثبت شهردار شیراز،‌ یکی از بیشترین افزایش بودجه‌ها در سال آینده به منطقه ۹ اختصاص خواهد داشت.

شهردار منطقه ۹ اقدامات این شهرداری را به سه حوزه تقسیم بندی کرد و گفت: علاوه بر عملیات‌های عمرانی که طبق روال همیشگی در تمامی مناطق در حال انجام است، اقداماتی هم در جهت جذب گردشگر فرامنطقه‌ای نیز در دستور کار جدی قرار دارد. ضمن اینکه بحثی تحت عنوان «محله‌شناسی» در دستور کار ما قرار دارد که طی آن،‌ بازدیدهای مداومی را به همراه ناظر شورا از محله‌های مختلف منطقه انجام می‌دهیم تا از مشکلات و ظرفیت‌های هر یک از آنها آگاه شویم.

رستم‌زاده در پایان،‌ تکمیل شبکه آب‌رسانی فضای سبز و حل مشکل روشنایی بوستان‌های منطقه ۹ را دو اقدام مهم شهرداری منطقه ۹ برشمرد.

هم چنین عضو ناظر شورای اسلامی شهر شیراز بر منطقه ۹ شهرداری با بیان اینکه این منطقه از مناطق پرجمعیتی است که نیاز به افزایش و توسعه زیرساخت‌های رفاهی دارد،‌ گفت: برای بهبود کیفیت زندگی مردم منطقه، از سال ۱۴۰۰ اقدامات خوبی توسط شهردار وقت منطقه انجام شد و از سال ۱۴۰۲ با روی کارآمدن شهردار جدید نیز دیدگاه وسیعی با تفکر و تجربه مبتنی بر جذب سرمایه‌گذار شکل گرفته است که جای امیدواری زیادی دارد.

سیده مریم حسینی افزود: منطقه ۹ یک منطقه کاملا روبه رشد و توسعه است و اقدامات مهمی هم در این زمینه در راستای محرومیت زدایی انجام می‌شود.

حسینی از پروژه‌های محرومیت‌زدایی در محله‌هایی چون مهدی‌آباد،‌ احمدآباد و شهرک رضوان خبر داد و گفت: در زمینه رفع محرومیت زدایی با یک مشکل جدی مواجه هستیم و آن مسائل زیرساختی مثل برق است که لازم است دستگاه‌های مختلف جهت رفع آن پای کار بیایند.

منطقه ۹ شهردرای شیراز از شمال به پل امام حسن مجتبی و بلوار امیرکبیر ، از طرف جنوب به ارتفاعات جنوبی شیراز شهرک‌های بهارستان و والفجر، از طرف شرق به انتهای شهرک مهدی‌آباد و محدوده سلطان آباد و از طرف غرب به پل چنار راهدار محدود می‌شود.